Revizija propisa izvršena: februar 2026.
Potvrđeno je da u ovom segmentu nije bilo izmena relevantnih odredbi Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Zakona o PDV i Ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine.
Porez po odbitku – usluge nerezidenta. Zašto ova tema izaziva najviše grešaka u praksi
U praksi se veoma često pojavljuje sledeća situacija: rezident Republike Srbije prima račun za usluge od nerezidenta, najčešće od poreskog zastupnika, računovođe, revizora ili pravnog savetnika iz inostranstva. Tipičan primer je poreski zastupnik iz Bosne i Hercegovine koji pruža usluge vođenja poslovnih knjiga, izrade završnog računa ili zastupanja poslovne jedinice rezidenta Srbije u toj državi.
Na prvi pogled, radi se o jednostavnom poslovnom događaju – primljena usluga iz inostranstva. Međutim, sa poreskog aspekta, ova transakcija aktivira dve potpuno odvojene poreske obaveze u Republici Srbiji: