Značaj valute u izveštajima o deviznom poslovanju

Ako ste pravno lice koje ima obavezu izveštavanja – nemojte da pogrešite u najosnovnijem: valuti.

Valuta u kojoj se sačinjavaju izveštaji o deviznom poslovanju nije samo tehnički podatak, već osnov za pravilno tumačenje, praćenje i kontrolu ovih izveštaja. Pravilno iskazivanje valute direktno utiče na tačnost statistike, zakonitost poslovanja i izbegavanje prekršajnih kazni koje se mogu izreći kako firmama, tako i odgovornim licima.
U praksi se često postavlja pitanje: zašto je toliko važno da li je iznos iskazan u evrima, dolarima ili dinarima, kada se sve na kraju može preračunati? Odgovor leži u činjenici da se izveštaji podnose radi kontrole deviznih tokova i vođenja statistike platnog bilansa, i zato je zakonodavac tačno propisao u kojoj valuti se pojedini podaci unose, kao i kurs po kom se vrši preračunavanje.
U nastavku donosimo detaljno objašnjenje koje obuhvata najčešće obrasce iz prakse, sa posebnim akcentom na to kada se koristi američki dolar kao izveštajna valuta, a kada se koristi šifra iz Šifarnika valuta Narodne banke Srbije.

Molimo Prijava pristup ovom sadržaju. (Niste registrovani? Registrujte se)

Pitanja i odgovori

U svakom trenutku, pretplatnicima platforme dostupan je sistem poslovne pomoći. Ako imate pitanje iz ove ili neke druge oblasti, kliknite na dugme, ulogujte se (samo za pretplatnike platforme) i unesite pitanje.

Biljana Trifunović
 

Nemate pravo da vidite komentare.