Otkrivamo kako srpske kompanije mogu ostvariti rast izvoza kroz nove sporazume o slobodnoj trgovini sa UAE i Egiptom. Konkretne koristi, sektorske šanse i preporuke.

Uvod

U savremenom svetu međunarodne trgovine, pristup novim tržištima može značiti razliku između prosečnog i izuzetnog poslovnog rezultata. Srbija je, potpisivanjem sporazuma o slobodnoj trgovini sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Egiptom, napravila važan strateški potez koji domaćim kompanijama otvara vrata ka tržištima sa visokom potražnjom i velikom populacijom.

Ovi ugovori nisu tek formalni aranžmani već funkcionalni alati koji omogućavaju srpskim preduzećima da svoju robu, znanje i tehnologiju plasiraju po konkurentnijim uslovima nego do sada. U nastavku analiziramo najvažnije efekte koje ovi sporazumi donose i predloge kako ih konkretno primeniti u poslovanju.

Prednosti za sektor prehrambene industrije

Srpske firme koje proizvode i izvoze prehrambene proizvode sada imaju jedinstvenu šansu da svoje artikle plasiraju na tržišta koja ranije nisu bila lako dostupna. UAE i Egipat su među vodećim uvoznicima hrane u svetu, a njihova potrošačka baza traži kvalitetne, proverene i inovativne proizvode.

Ukidanjem carina na proizvode poput sokova, konditorskih artikala, konzerviranog voća i gotovih jela, srpske kompanije postaju cenovno konkurentnije. Egipat je već ukinuo carine od 20–40% na niz ovih proizvoda, dok je UAE obezbedio povlašćeni režim za brendove koji ispune zahteve kvaliteta i deklarisanja.

Otvaranje mogućnosti za industriju i poljoprivredu

Osim prehrambene industrije, koristi mogu imati i proizvođači mašina, građevinskog materijala i poljoprivredne opreme. Na primer, firme koje izrađuju sušare, sistemi za navodnjavanje, ili opremu za preradu voća i povrća, sada mogu izvoziti bez dodatnih troškova carinjenja. Ovo omogućava da njihovi proizvodi postanu konkurentni po ceni, što je često odlučujući faktor pri izboru dobavljača.

Za poljoprivrednike, ukidanje carina na jabuke, šljive, bobičasto i zamrznuto voće znači direktan pristup tržištu od 110 miliona stanovnika (Egipat), bez prethodnih barijera koje su podizale cenu i smanjivale interes uvoznika. Srpski proizvođači, naročito iz Zapadne Srbije, sada mogu razvijati planirane izvozne programe i unapred tražiti partnere za više sezona unapred.

Praktične preporuke za korišćenje olakšica

Da bi se povlastice iz sporazuma u praksi iskoristile, važno je da firme razumeju tehničke i administrativne zahteve. Pre svega, roba mora imati preferencijalno poreklo – što se dokazuje sertifikatom ili izjavom ovlašćenog izvoznika. Pored toga, neophodno je upoznati se sa standardima pakovanja, deklaracije i registracije proizvoda u zemljama uvoznicama.

Uključivanje na sajmove (npr. Gulfood u Dubaiju), forume (PKS delegacije) i bilateralne B2B događaje ključni su alati za ulazak na nova tržišta. Takođe, savetuje se angažovanje lokalnih agenata ili distributera koji poznaju tržište, zakone i očekivanja kupaca.

Ko može najviše da profitira i zašto je sada pravi trenutak

Najveću korist imaće firme koje su već izvoznici i žele da prošire obim poslovanja ili uđu na nova tržišta uz minimalna dodatna ulaganja. Takođe, firme koje imaju proizvode višeg kvaliteta i brend koji može da se pozicionira kao premium proizvod – sada imaju prednost jer tržišta UAE i Egipta vrednuju kvalitet i poreklo.

Sporazumi dolaze u trenutku kada su globalni lanci snabdevanja pod pritiskom, a tržišta traže nove izvore robe. Srbija, kao zemlja sa pristupom i ka EU i ka Evroaziji, sada dobija i most ka Bliskom Istoku i Africi. Taj potencijal treba iskoristiti dok je pažnja usmerena na nas.

Zaključak

Slobodna trgovina sa UAE i Egiptom nije samo politički dogovor već stvarna šansa da se poveća izvoz, otvore nova tržišta i razviju dugoročna partnerstva. Srpske firme koje na vreme razumeju pravila, registruju proizvode i pronađu pouzdane partnere – biće prve koje će ubirati plodove ovog strateškog poteza države.

 

Pitanja i odgovori

U svakom trenutku, pretplatnicima platforme dostupan je sistem poslovne pomoći. Ako imate pitanje iz ove ili neke druge oblasti, kliknite na dugme, ulogujte se (samo za pretplatnike platforme) i unesite pitanje.

Biljana Trifunović
 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments