Share this emailCopy the public link or share it on your favorite channel.

Četiri sirene i odluka

Utorak je naš dan za druženje najdraži moji online prijatelji..


ovih dana polako privodim kraju započete studije o transfernim cenama. Uvek je to neki moj lični finiš pre odlaska na more – mali ritual koji godinama ponavljam. Znate već, sredinom maja se povučem na nekoliko dana, da se resetujem, da skupim snagu i da u junu završim sve što je ostalo.
I baš u tom ritmu zatvaranja obaveza, pojavila mi se jedna slika.

Neočekivano. Živo. Kao da se dešava sada.

Sunce je tog dana već krenulo da zalazi. More mirno, toplo, ono koje vas zagrli čim uđete. U blizini ležaljki bila je grupa Italijana – glasni, veseli, puni života. Nisam razumela šta pričaju, ali mi je njihov jezik prijao. Ima neku lakoću koja opušta.

Ustala sam i rešila da još jednom uđem u more.
Onaj trenutak kada znate da je to „još samo jedan ulazak“, ali zapravo želite da produžite dan.

Zaplivala sam i negde daleko na pučini videla četiri glave.

I čula pesmu.
„Kad ja pođoh na Bembašu…“
U tom trenutku – potpuno nestvarno.
Na sred Crvenog mora, pred zalazak sunca, pesma koja pripada nekom drugom prostoru, nekom drugom vremenu.
Zastala sam na sekund.

I onda sam uradila nešto što je potpuno u mom karakteru – zaplivala sam najbrže što sam mogla ka njima.

Bez razmišljanja.
Bez kalkulacije.
Bez pitanja „da li treba“.
Kada sam stigla, završavale su pesmu:
„Ja ne odoh isto veče, već ja odoh sutradan…“
I baš tu sam ih sustigla.

Četiri žene. Četiri prijateljice iz Niša.
Pevale su, smejale se, uživale.
Ostala sam sa njima još skoro pola sata na pučini. Pevale smo zajedno, upoznale se, i to poznanstvo je preraslo u prijateljstvo koje i danas traje.

I znate šta sam kasnije shvatila?
Da sam tog trenutka samo zastala još malo…
Da sam razmišljala…
Da sam rekla „ajde sutra“…
Taj trenutak nikada ne bi postojao.

Zato sam se ovih dana i setila te scene.
Zbog odluka.
Zbog reakcije na vreme.
Jer u poslu koji radim svakodnevno gledam potpuno suprotnu sliku.

Ljude koji čekaju.
Koji vagaju.
Koji odlažu.
Koji misle da imaju vremena.
A zapravo – nemaju.

Nedavno mi je jedna poznanica, Zorica, ispričala situaciju koja me je baš pogodila.
Zakasnila je jedan dan sa dostavljanjem Obrasca DI-1 Narodnoj banci Srbije.
Samo jedan dan.

Zbog praznika, gužve, obaveza…
I to ju je koštalo 100.000 dinara.
Ne zato što ne zna.
Ne zato što ne ume.
Već zato što je pomerila odluku za „sutra“.

Isto to gledam i sada.
Otvorim kalendar.
Gledam rokove.
Kraj juna za transferne cene.
Manje od dva meseca.
A ljudi se ponašaju kao da imaju dve godine.

Poslala sam ponude.

Moji stari klijenti – odgovore u roku od pola sata.
Znaju kako radim. Znaju šta dobijaju. Znaju koliko im znači da je sve urađeno na vreme i bez greške.

Novi klijenti…
Ćute.
Upoređuju.
Traže još jednu ponudu.
Još jednu cenu.
Još malo vremena.
I u toj potrebi da donesu „najbolju odluku“, često naprave najskuplju grešku – ne donesu nikakvu odluku na vreme.

Ne pišem vam ovo da vas požurujem.
Pišem vam jer znam kako izgleda druga strana.
Znam kako izgleda kraj juna.
Znam kako izgleda panika kada shvatite da vreme više ne možete da produžite.
Znam kako izgleda kada odluka koja je mogla da se donese mirno – mora da se donese pod pritiskom.

A tada više nema ni dobrog osećaja, ni sigurnosti, ni prostora za razmišljanje.

Zato želim da vam ostavim jedno jednostavno pitanje:
Da li sada imate neku odluku koju odlažete?
Možda malu.
Možda veliku.
Možda poslovnu.
Možda ličnu.
Ali znate da je tu.
Ako je odgovor da – nemojte čekati idealan trenutak.
On skoro nikada ne dolazi.
Sedite. Razmislite. Presecite.
I uradite ono što znate da treba.

Jer neke stvari u životu…
kao one četiri „sirene“ na pučini…
ne čekaju.

Pozdravljam vas, dragi prijatelji,
i želim vam svako dobro.
I da u pravom trenutku – zaplivate.

Ako ste među onima koji već znaju da ih čeka obaveza izrade studije o transfernim cenama, slobodno mi pišite. Bolje je da razgovaramo sada, dok još imate prostor da donesete odluku mirno i bez pritiska.

Pozdravljam vas dragi prijatelji🤝 i želim vam svako dobro🌞🌈.

Biljana Trifunović

Ako ne želite da primate ove mejlove, kliknite na OVDE.