Rashodi koji su nastali u toku poslovne godine, proknjiženi su u poslovnim knjigama kao takvi u skladu sa Zakonom o računovodstvu. Iskazani su u bilansu uspeha, ali ne znači da će svi rashodi biti priznati i u poreskom bilansu.
Više o dokumentovanju troškova za usluge biće u nastavku ovog teksta.
Zakonom o porezu na dobit pravnih lica propisan je drugi način utvrđivanja oporezive osnovice. Odnosno, troškovi koji su priznati u bilansu uspeha, prema Zakonu o porezu na dobit pravnih lica razvrstani su u pet kategorija.
Član 7. stav 1. Zakona propisani troškovi/rashodi koji su iskazani prema Zakonu o računovodstvu, ali postoje rashodi za koji su Zakonom o porezu na dobit pravnih lica na drugi način se proznaju kao rashod, neki rashodi se u potpunsti ne priznaju a neki u delimičnom iznosu.
Pet kategorija rashoda
- rashodi koji se ne priznaju u poreskom bilansu u celosti;
- rashodi koji se u poreskom bilansu priznaju u ograničenom iznosu, uz ispunjenje propisanih uslova (izdvajanja za humanitarne, zdravstvene, obrazovne i ostale propisane namene, članarine i reprezentacija);
- rashodi koji se priznaju u skladu sa načinom i uslovima propisanim Zakonom (rashodi po osnovu pojedinih primanja zaposlenih, rashodi po osnovu otpremnina, amortizacija osnovnih sredstava, rashodi po osnovu otpisa i ispravke vrednosti potraživanja, rashodi po osnovu obezvređenja imovine, rashodi po osnovu javnih dažbina, rashodi po osnovu dugoročnih rezervisanja);
- prihodi i rashodi po osnovu prodaje stalne imovine navedene u članu 27. Zakona (utvrđivanje poreskih kapitalnih dobitaka i gubitaka);
- prihodi i rashodi nastali u transakcijama sa povezanim licima, koji se priznaju do iznosa koji je u skladu sa principom „van dohvata ruke“.
Rashodi koji se ne priznaju u poreskom bilansu u potpunosti
Odredbe Zakona o porezu na dobit pravnih lica odnosi se na privredne subjekte i preduzetnike koji vode poslovne knjige po principu dvojnog knjigovodstva.
Čan 7a Zakona precizno definiše rashode koji se ne priznaju u poreskom bilansu. Znači PB-1 i PB-2. Rashodi koji su priznati u bilansu uspeha posebno se iskazuju u PB i na taj način povećava se oporeziva osnovica.
Krenimo redom, koji su to rashodi koji se taksativno iskazuju u PB:
– troškovi koji se ne mogu dokumentovati;
– ispravke vrednosti pojedinačnih potraživanja od lica kome se istovremeno duguje, do iznosa obaveze prema tom licu;
– pokloni i prilozi dati političkim organizacijama;
– pokloni čiji je primalac povezano lice iz člana 59. Zakona;
– kamate zbog neblagovremeno plaćenih poreza, doprinosa i drugih javnih dažbina;
– troškovi postupka prinudne naplate poreza i drugih dugovanja, troškovi poreskoprekršajnog postupka i drugih prekršajnih postupaka koji se vode pred nadležnim organom;
– novčane kazne koje izriče nadležni organ, ugovorne kazne i penali;
– zatezne kamate između povezanih lica;
– troškovi koji nisu nastali u svrhu obavljanja poslovne delatnosti, ako Zakonom nije drukčije uređeno.